Greek for Foreigners

Τετάρτη, 19 Απριλίου 2017

Greek Language lessons have been offered by KES SCHOOL OF LANGUAGES since 1983.The teaching of the Greek language, as a foreign language to foreign national’s, main aim is to help participants acquire a satisfactory level of understanding of the Greek Language to be able to communicate and at the same time meet their professional requirements.

The teaching staff at KES SCHOOL OF LANGUAGES have many years of experience in teaching Greek Languages as a foreign language and use a variety of teaching materials and techniques during their lessons.

I LEARN GREEK

Information on the Lessons

• Teaching Hours: 40 hours
  • Days: Tuesday’s and Thursday’s
  • Time: 18:00 – 20:00
  • Start Date – End Date: 09/05/2017 - 13/07/2017
  • Costs of Lessons: (Beginners - Elementary) – including the cost of reading material : €200 per level

Ελληνικά για Ξενόγλωσσους

Το τμήμα της Ελληνικής Γλώσσας λειτουργεί στο Ιδιωτικό Φροντιστήριο KES SCHOOL OF LANGUAGES από το 1983.

Η διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας ως ξένης γλώσσας σε αλλοδαπούς και ομογενείς παλιννοστούντες έχει ως κύριο σκοπό να τους βοηθήσει να φτάσουν σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο χρήσης της στην καθημερινή επικοινωνία τους και ταυτόχρονα να τους καταστήσει ικανούς να ανταποκρίνονται στις επαγγελματικές υποχρεώσεις τους με επάρκεια.

Το διδακτικό Προσωπικό του Ιδιωτικού Φροντιστηρίου ΚES SCHOOL OF LANGUAGES έχει πολύχρονη πείρα στη διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας ως ξένης γλώσσας και χρησιμοποιεί ποικίλο διδακτικό υλικό για την εμπέδωση των διδασκομένων.

Πληροφορίες για τα Μαθήματα

• Διάρκεια μαθημάτων: 40 ώρες
  • Ημέρες: Τρίτη & Πέμπτη
  • Ώρα: 18.00-20.00